Rozhovor s autory a vydavateli

Napsat knihu stojí mnoho úsilí. Někteří autoři nad tím pracují měsíce, někteří dokonce roky. Když už se vám jako autorovi podaří knihu napsat, nemáte ještě vyhráno. Stále vám zbývá to nejtěžší – sehnat vydavatele. Bez něj vám totiž vaše kniha bude ležet v šuplíku a nic víc, než dobrý pocit z ní mít nebudete.

Mnohdy to zabere více než několik let, najít toho správného vydavatele, který vám knihu vydá beze změn textu a za slušné peníze. V nedávném rozhovoru s Joanne Rowlingovou jsem se dočetla, že jí trvalo pět let, než našla vydavatele, který se rozhodl vydat knihu Harryho Pottera. Ostatní, které předtím oslovila, se musí nyní tlouct do hlavy.

Vydavatelé to taktéž nemají jednoduché. V podstatě musí mít dobrý čich. Dobrý čich na knihu, která by se měla stát trhákem. Jejich práce spočívá ve vyhledávání, třídění a oslovování autorů, ve kterých vidí potenciál. Je tedy dobře, že tyto firmy pracují nezávisle jedna na druhé. Každý autor tak má šanci na svůj úspěch.

Zeptali jsme se jednoho českého spisovatele, jaký má názor na vydavatelství. Tady je jeho odpověď: „Najít vydavatele není jednoduché. Při své práci jsem se setkal už s čímkoli. V praxi to funguje tak, že výtisk své knihy zašlu hned do několika vydavatelství najednou. Poté jen čekám. Někdo se ozve za týden, někdo za měsíc. Občas se setkám s kritikou, zhruba dva z deseti mi nabídnou spolupráci. Pak se snažím vybrat pro mě tu nejvýhodnější volbu. Někdy je to samozřejmě více vydavatelů. Už se mi ale také stalo, že se neozval nikdo. To vám na kuráži moc nepřidá,“ uvedl český spisovatel, který si nepřál být jmenován.

Je však potřeba podívat se na druhou stranu mince. „Do schránky dostáváme nesčetně různých titulů. Někdy se tím probrat trvá i několik týdnů. Mnohdy si lidé myslí, že můžou jen tak něco napsat doma na počítači a bude z toho trhák. Neříkám ale, že je to taky nemožné. Pro spolupráci oslovujeme tak jednoho z deseti autorů,“ dodal Jan Filip, majitel pražského vydavatelství.