Obecně platná fakta

Pojďme si společně shrnout fakta z knižního světa. Ten je mnohdy nevyzpytatelný a překvapivý. Nahlídněme třeba pod pokličku knižních žebříčků. Ty v sobě skrývají i některé překvapivé knihy.

  • Nejlépe hodnocenou českou knihou, je podle žebříčku internetového portálu Databáze knih kniha Návrat krále od Johna Tolkiena. Tato kniha, na jejímž základě byl natočen díl ze série Pána prstenů, má na tomto web nejvyšší hodnocení a to téměř 96%.
  • Nejhůře hodnocenou knihou, dle stejného webu, je kuchařka televizního reportéra Ládi Hrušky, která nese název – Vaříme s Láďou Hruškou. Druhou příčku od konce obsadila kniha Sex ve městě od Candance Bushnell a třetí místo od konce zabírá Mein Kampf od Adolfa Hitlera, která po dlouhé roky patřila k zakázaným knihám.
  • Nejčtenějším knižním autorem je Stephen King, pod jehož perem vznikla kniha Zelená míle. Po něm následuje Joanne Rowling, autorka slavné ságy o Harry Potterovi. Na třetí pozici je pak už výše zmiňovaný John Tolkien, autor Pána Prstenů, či Hobita.
  • Mezi nejčtenější knihu patří Harry Potter a Kámen mudrců. Následuje Malý princ, který v žebříčku přetíná seznam knih o Harrym Potterovi, který pokračuje až do osmého místa. Devítku obsadila kniha s názvem Padesát odstínů šedi.
  • Co se týče nejoblíbenějších knižních citátů, patří mezi ně například tento: „Představte si to ticho, kdyby lidé říkali jen to, co vědí.“ Tato slova pochází z pera Karla Čapka. Úsměvný je i citát Jana Wericha, který řekl: „Mějte dobrou náladu. Dobrá nálada vaše problémy sice nevyřeší, ale naštve tolik lidí kolem, že stojí za to si ji užít.“
  • Podle žebříčku Amazonu, který by se dal označit jako světový, na prvních příčkách oblíbenosti vedou knihy jako 1984 od George Orwella a Stručná historie času od Stephena Hawkinga.

Ať už tyto žebříčky budete sledovat, nebo si sami vytvoříte svůj vlastní, nikdy neuškodí se trochu inspirovat. Jsem toho názoru, že alespoň jednu z výše zmiňovaných knih by si měl každá za svůj život přečíst – co se týče těch nejhůře hodnocených, tak je alespoň prolistovat.