Jak napsat svou první knihu

Když se bavíme o psaní knih, nejtěžším úkolem není vaši knihu vydat. V současné době mají noví autoři nespočet příležitostí k získání slávy. I když třeba žádné vydavatelství s vámi nechce spolupracovat, knihu si můžete vydat na vlastní pěst nebo ji začít prodávat online. Co však ve skutečnosti lze označit za „mission impossible“ knižního světa je psaní knihy jako takové. Nestačí jen sednout ke stolu a začít psát. I světově proslulí autoři trpí krizí, kdy ze sebe nedokážou vymáčknout ani jednu větu. Ale co když jste teprve nováček a chystáte se na psaní první knihy? Pečlivě si přečtěte rady zkušenějších autorů.

Psaní knihy je pomalý a postupný proces. Neexistuje, že byste knihu napsali během jednoho sezení. Ve skutečnosti nejdřív vznikne jedna věta, pak celý odstavec, odstavce se poskládají v první kapitolu. Nesmíte nic uspěchat, v případě psaní vám mimořádně pomůže rozdělení celkového projektu na více fází. Nejdřív uděláte první krok, pak další a další. A postupně se dopracujete ke svému životnímu dílu.

Každý projekt, psaní knihy není výjimkou, začíná podrobným plánem. Ale nejdřív musíme zhodnotit náš cíl. Co je potřeba k tomu, abyste napsali knihu? Psaní knihy se odehrává ve třech fázích:

* Začátek: Musíte začít psát. Zní to jako samozřejmost, ale v podstatě se jedná o nejvíce přehlížený krok v celém procesu vzniku nové knihy. Knihu dokážete napsat jedině tak, že se prvně rozhodnete o čem ta kniha bude a pak jak přesně ji budete psát.

* Zůstat motivováni: Jakmile začnete psát, budete čelit pochybnostem o sobě, své schopnosti psát a obecně o tom, zda jste se rozhodli správně. Vytvoření plánu do budoucna zajistí, že úspěšně zdoláte všechny překážky ve chvíle, kdy přijdou.

* Dokončení: Nikoho nezajímá ta kniha, kterou jste skoro napsali. Všichni však chtějí přečíst knihu, kterou jste dokončili. Což znamená, že ta věc, jež z vás dělá opravdového spisovatele, není vaše schopnost zahájit projekt, ale spíš schopnost ten projekt úspěšně dotáhnout do konce.