Komiksy pro zábavu

Komiksy, neboli taky deváté umění, jak bývají často komiksy označovány, se už neřadí k populární četbě. Svého vrcholu dosáhly v 60. letech minulého století, hlavně v USA. Jedná se o řadu obrázků s textem, které při přečtení tvoří nějaký příběh doplněný ilustrací. Tyto příběhy bývají buď samostatné, nebo na pokračování.

Mnohé možná překvapí, že nejznámější komiksovou postavou byl ve 30. letech Superman. Ten taky odstartoval komiksovou éru a spustil záplavu poptávky po tomto druhu četby. Kolébkou tohohle ruchu byly Spojené státy Americké.

Když se podíváme na českou scénu, ani ta nezůstala pozadu. Problémem je, že ta byla většinu času čistě zaměřená na publikum mladšího věku. Kreslený seriál, jak se komiksu přezdívalo, byl tak tvořen převážně pro děti. V posledních letech však dochází k mWhiz2alému obratu. Prvním komiksovým tvůrcem v Česku byl Ladislav Vlodek, který po návratu z Ameriky hodlal využít své zkušenosti u nás. Asi nejznámějšími postavami zůstávají od 60. let hrdinové časopisu Čtyřlístek. Vzpomínáte na Myšpulína, Bobíka, Fifinku a Fildu?

Není to tak dávno, co se komiksy dostaly zase do popředí. Akorát to tentokrát nebylo spojeno s ničím příjemným. Na základě urážejících komiksů byl na počátku roku 2015 spáchán atentát v redakci časopisu Charlie Hebdo. Tato událost mnohým připomněla, že komiksy ještě nepatří do starého železa. Jejich tvůrci však za ně dali cenu nejvyšší. A to život.

Ať už jste velký, nebo malý, komiksy jsou určeny pro všechny z nás. Malý čtenář si při čtení může připadat dospěle, velký čtenář opět jako malé dítko. To, co mají však společné je zapálení pro to, jak tento příběh asi skončí. Nedávno jsem u babičky našla staré vydání několika Čtyřlístků. Spíš by se to teda dalo nazvat salát. Jednotlivé stránky byly natolik zpřeházené a potrhané, což svědčilo o jejich nadměrném čtení. Někdo by si myslel, že už to ani nepůjde dát dohromady. Avšak já, i po 15 letech jsem je dokázala všechny správně seřadit. Komiksové příběhy se totiž nezapomínají.