Jak správně vytvořit dobrou audio knihu?

Dnešní doba si žádá změny. Jednou z nich je přesunutí knížek z papíru rovnou do uší posluchače. Doba je uspěchaná a na čtení nezbývá čas. Mnoho času však trávíme cestováním, v posilovnách, či hromadné dopravě. Proto se sešlo několik chytrých hlav a vymysleli spolu nápad audio knih, které nás můžou doprovázet právě v těchto příležitostech.

Vznik audio knih se řádí do třicátých let minulého století. Vznikly ve Spojených státech Amerických. Jejich první využití bylo pro nevidomé osoby, které nejsou si schopny knihu přečíst bez cizí pomoci. První vydání však rozpoutalo zájem nejen u nevidomých. Samotný prodej audio knih vzrostl po vynálezu kazet. Jejich boom ale nastal až v letech minulých. A to v období chytrých telefonů a tabletů, které se staly nosiči právě tohohle média.

Vytvoření takové audio knihy je zdlouhavý proces. Jen si vzpomeňte, kolik času vám zabere přečtení jedné knihy. Teď si k tomu připočtěte přeřeky, nepovedené záběry, čas strávený stříháním, upravováním. Za jednou audio knihou je opravdu hora práce. Přitom jsou jejich ceny mnohdy shodné s tištěnou verzí.

Pro takovou audio knihu je nejdůležitější postava, která děj čte. Bývá většinou jedna, zřídka kdy se v audio knize objevuje postav více. Nejde totiž o divadlo. Je to čistě jen předčítání z úst jedné osoby. Tato osoba by měla disponovat příjemným, dobře poslouchatelným hlasem. Proto natáčecí společnosti volí známé osobnosti. Jejich výběr je zcela racionální. Chtějí se čtenáři co nejvíce dostat pod kůži. Poslouchání nám známého hlasu v nás naladí příjemnou atmosféru. Předčítači tak většinou bývají známí herci, či komentátoři.

Kvůli délky audio knihy bývají některé texty zkracovány. Je teda zapotřebí vybrat ty texty, jejichž vyhození nijak neovlivní samotný děj knihy.

Dle mého názoru jsou audio knihy naši budoucností. Jejich počet v každém jazyce stále stoupá. Žijeme naše životy stále více ve spěchu a nemáme čas zastavit a jen tak si přečíst zajímavou knížku. Audio kniha pro nás tedy bývá možným východiskem. Pozitivum můžeme také vidět v tom, že necháme naše oči alespoň na chvíli odpočívat.