Jak správně prodat svou knihu vydavateli

Obzvláště na dnešním trhu je obtížné svou knihu prodat. Vydavatelům chodí desítky rukopisů denně. Jak právě z toho vašeho udělat pro ně ten nejzajímavější? Jak působit co nejprofesionálněji a zodpovědně? Existuje hned několik tipů, jak na to. Každý spisovatel si však musí najít svou cestu. My vám nabízíme jen možné směry.

  • Držte se při zemi. Rozhodně si nevymýšlejte, nepřekrucujte pravdu, ani ze svého díla nedělejte nic, co není. Mohla by na tom později ztroskotat vaše případná budoucí spolupráce.
  • Zaujměte. Je vaše kniha něčím zajímavá? Výjimečná? Ukažte to. Slovo ukázat ale neznamená vyzradit. Cílem by mělo být vydavatele nalákat, ne mu hned při prvním kontaktu vše sdělit. Pokud mu vytvoříte hádanku, bude na ní podvědomě chtít znát odpověď. Takhle si ho můžete přiklonit na svoji stranu. Nezodpovězená hádanka totiž na člověka působí dojmem něčeho záhadného, zajímavého, co člověk touží ihned rozluštit.
  • Buďte sám sebou. Rozhodně si nehrajte na něco, co nejste. Při zasílání své dosavadní práce uveďte jen adekvátní zdroje. Vydavatele asi nebude zajímat vaše články do školního časopisu v páté třídě. Pokud takovéto zdroje nemáte, řekněte pravdu. I začínající autor je autor.
  • Neoslovujte více vydavatelů najednou. Toto chování není profesionální. Těžko se pak couvá ze situace, kdy vám dvě ještě k tomu spřátelená vydavatelství napíšou, že vaší knihu otisknou. Výběrem jednoho z nich si pak můžete zavřít budoucí bránu do toho druhého.

Jak jsem již zmiňovala výše, pokud se rozhodnete svoji knihu vydat za pomocí vydavatele a nejdete do toho na vlastní pěst, je potřeba v prvním kontaktu s vydavatelstvím pouze uvést žánr knihy, pro koho je určena, čím je výjimečná a zeptat se, zda by o rukopis měli zájem. Dále je potřeba uvést termín, do kterého jste schopni vyčkávat na jejich verdikt. Tím, že si předem stanovíte pravidla, dáte najevo jak vaši profesionalitu, tak fakt, že přesně víte, za čím si jdete. Právě tyto věci pak můžou vydavatele zaujmout, poněvadž bude vědět, že je na vás spolehnutí.