Jak správně napsat shrnutí děje

Shrnutí děje dané knihy se většinou nachází na její zadní straně, či na internetových stránkách knihkupců. Jak by takové správné shrnutí děje mělo vypadat? Čeho se správně držet, aby po přečtení navnadilo čtenáře na koupi celé knihy?

Záleží na preferencích čtenáře. Někdo knihu koupí, i když si toto shrnutí vůbec nepřečte. Já osobně když knihy kupuji, ráda se na shrnutí dívám. Na základě tohoto textu si totiž zhruba dokážu vybavit, jakým jazykem autor píše. Jakou formu jazyka používá, v jaké osobě je celý text, jaké výrazy využívá a tak podobně.

  • Rozhodujícím faktorem je zajímavost textu. Obtížné ale je vměstnat něco zajímavého na tak malý prostor. Při sestavování takového textu je tak zapotřebí přivolat si někoho na pomoc. Může to být jazykový stylista, nebo čistě jen váš známý. Pohled někoho zvenčí vám totiž může mnoho napovědět.

Důležitou věcí je neprozradit až moc. Nikdo přece nechce své čtenáře ošidit o moment překvapení. Tento moment se také nazývá „spojlování“. Toto slovo je přeneseno z anglického výrazu spoiler. Tento výraz označuje informaci, která čtenáři stačí k tomu, aby rozuzlil velkou část děje. Tento výraz se také hojně používá u filmů.

Daleko větší prostor vám pak můžou dát internetoví prodejci. Ti totiž nejsou vázáni velikostí zadní strany. Na svém webu vám mohou poskytnout daleko větší prostor na to, abyste svého čtenáře nalákali. Proto je neváhejte kontaktovat a zeptat se jich na možnost tohoto rozšíření. Sami by měli být rádi, jelikož tak pomáhají s prodejem nejen vám, ale i sobě.

Mnohokrát jsem se setkala s tím, že popis knihy byl velmi suchý, avšak samotná kniha stála opravdu za to. Na základě toho soudím, že se této části nevěnuje dostatek pozornosti. Přitom stačí tak málo. Více se zaměřit na shrnutí a vypilovat ho do detailů. Tento krok vám tak může přitáhnout daleko více čtenářů. Myslete na to při psaní zadní strany vaší knihy.