Jak správně najít agenta pro svou knihu

Mnohdy bývá problém na trhu zaujmout, Chybou může být špatné PR. Mnoho autorů řadíme mezi skvělé pisálky, nicméně poté nastává problém s tím, jak svou knihu prodat. V tom už někteří tak zběhlí nejsou. To je možná i důvodem, proč tolik skvělých knih leží ve skříních, šuplících a koších. Pomoc vám v tom může správný agent. Ten bude něco stát. Však pokud bude vaše volba správná, tato investice se vám rozhodně vyplatí.

Agent je tu od toho, aby vás zastupoval na obchodní scéně. Vy jste ten, co píše. On je ten, co se snaží vaši práci prodat. A jelikož ví, že na tom jak pracuje závisí i jeho plat, snaží se povětšinou dobře.

Není jednoduché najít správného agenta. Někdy výběr padne na člena rodiny. Manželku, dceru, přítelkyni. Tento výběr však nebývá moc vhodný. Tahat si práci i do soukromého života bývá mnohdy ošemetné.

S výběrem by vám mohly pomoci třeba agentury. Zkuste se se svými požadavky na některou z nich obrátit. Možná že právě v těchto koutech naleznete svého budoucího agenta, vaši novou pravou ruku.

Výhodou toho, že máte agenta, je, že se nemusíte vůbec o nic starat. Na prvním místě však musí stát důvěra. Tato osoba totiž bude naprosto přesně vědět, kde zrovna jste, co děláte, kolik vyděláváte a kdy chodíte spát. Pokud si tak vyberete nesprávnou osobu, může to mít negativní důsledky.

Zkuste také oslovit nějakého známého z řad spisovatelů. Může vám dát kontakt na svého bývalého agenta nebo známého. Tito agenti bývají mnohdy ověření a můžete se na ně spolehnout.

Zkuste zalovit i v nových vodách. Každý rok vychází z vysokých škol mnoho a mnoho talentů. Jedná se o nezkušené osoby, plné odhodlání a nadšení. Zaškolení zabere trochu více času, ale vy si tak vytvoříte agenta k obrazu svému.

Jestliže však váš výběr bude dobrý, ušetříte si mnoho starostí. Správný agent, nebo-li manažer, za vás totiž nejen sežene vydavatelství, ale bude za vás komunikovat jak s médii, tak se čtenáři. Vám pak zbude daleko více času na to, co vám jde – na tvůrčí činnost.