Jak si sám vydat knihu

Někteří autoři už mají plné zuby dohadování se s vydavatelem. Neumějí se dohodnout, čekání je mnohdy nekonečné. Existuje i jiná možnost. Vydat si knihu sám, bez vydavatele. Tento krok však vyžaduje velké úsilí a nemalý finanční obnos.

Pokud se vám v hlavě zrodil nápad na úžasnou knihu s dokonalou zápletkou, určitě jděte do toho. Počítejte ale s tím, že proces vydání vašeho dokonalého díla bude náročný, a to psychicky i finančně. Najít dobrého vydavatele, který vaši knihu vydá a zároveň vám přenechá odpovídající podíl z tržeb, je dnes těžké. Zároveň je těžké shánění finančních prostředků pro vydání knihy na vlastní pěst. Můžete například vyzkoušet Spin Palace Kasino a doufat, že se na vás usměje štěstí.

  • 1) Peníze. Je potřeba si jasně předem říci, jaký finanční obnos jste ochotni do tohoto vydání investovat. Věřte, že výdaje budou nemalé. Nechcete přeci zruinovat rodinný rozpočet.
  • 2) Co vše potřebujete k vydání? Určitě samotnou knihu. Pro její vydání si potřebujete zajistit tzv. ISBN kód. Jedná se o číselný kód určený pro jednorázovou identifikaci knižního vydání. Tento kód je tvořen čísly, které jsou rozděleny spojovníky. Tato číselná kombinace je zpravidla uvedena na rubu titulního listu a v čárkovém kódu na obálce. ISBN kód je na zažádání zcela zdarma. Pro jeho získání je potřeba navštívit Národní knihovnu České republiky, která vám ji na základě vašich nakladatelských záměrů přidělí.
  • 3) Ze zpracované knihy vytvořte PDF dokument. Formát PDF je pro další zpracování nejjednodušší.
  • 4) Grafika. Chcete přeci, aby vaše kniha lákala čtenáře na pohled. Zpracujte si ji buď sami, nebo se obraťte na grafického specialistu. Počítejte ale s cenovým navýšením.
  • 5) Objednejte si výtisky v tiskárně. Ti vám na základě vaší objednávky vytisknou zvolený počet knih.

Důležité je taktéž vědět: pokud nějakou z vašich knih prodáte, jste povinni podat daňové přiznání. Není potřeba si vést klasické účetnictví. Práci vám může usnadnit účetní, což jsou ale další výdaje navíc.

Vydání knihy na vlastní pěst má mnoho důvodů. Mnoha lidem se nechce čekat, nebo mají obavu z toho, že jim případnou slávu zastíní právě oslovené vydavatelství a že svých zasloužených peněz moc neuvidí. Jasné je jen to, pokud knihu vydáváte přes vydavatelství, moc peněz z ní nemáte. Pokud to uděláte na vlastní pěst, jsou výdaje vysoké předem, ale je vysoká pravděpodobnost, že se vám to vrátí. Je to tak zcela na vás, zda do tohoto risku půjdete. Většinou to však stojí za to.