Jak publikovat svou knihu

Napsat knihu je jedna věc. Jak ale svoji knihu protlačit na trh? Jak správně oslovit vydavatele, aby ho vaše kniha zaujala?

  • 1) Vyberte si vydavatele. Na internetu si najděte vydavatelství, která se specializují právě na váš žánr.
  • 2) Oslovte vydavatele. Nedoporučuje se jim rovnou zasílat rukopis vaší knihy. Lepší je vydavatele skrze email oslovit, představit se, zaslat dosavadní tvorbu. Doporučuje se taktéž zaslat životopis a popsat knihu, se kterou se snažíte jít na trh. Komu je tato kniha určena, jaký má žánr, její délka a čím se vaše kniha liší od knih podobného žánru. K tomuto emailu přiložit krátký výňatek z knihy. Ke konci emailu se zeptejte, zda si přejí zaslat rukopis knihy a nezapomeňte uvést, jak dlouho budete čekat na jejích odpověď. V případě nezájmu tak můžete oslovit další vydavatelství.
  • 3) Jedno vydavatelství stačí. Doporučuje se oslovit pouze jednoho vydavatele zároveň. Působí to tak daleko profesionálněji. Vydání knihy je prostě běh na dlouhou trať a není dobré spěchat. Je to významná událost, proto je potřeba mít vše domluvené dopředu.
  • 4) Pokud vám do dané doby nepřijde odpověď, zkuste do vydavatelství zavolat. Připomeňte, kdy jste jim email odesílali a zeptejte se, zda došel v pořádku. Nijak na ně netlačíte, ale ujistíte se v tom, že zpráva došla a je více pravděpodobné, že se na ni někdo znovu podívá.
  • 5) Jestliže ani takto nepřijde odpověď, obraťte se se stejným emailem na další vydavatelství.
  • 6) Přijde-li vám pozitivní odpověď a žádají po vás rukopis, ujistěte se, komu ho zasíláte. Ověřte si jeho jméno a domluvte se na termínu, do kdy si váš rukopis musí přečíst. Nechcete se přeci zaseknout ve chvíli, kdy čekáte, až si ho někdo přečte.

Čekání může být mnohdy nekonečné. Nikdy nevíte, jestli bude trvat měsíc, nebo dva roky. My vám tedy držíme palce, aby rozhodně tak dlouhé nebylo, doufáme, že se vám naše tipy hodily a brzy najdeme i vaši knihu na pultech knihkupectví.